Jak wykorzystać lamele w mieszkaniu?
11 listopada 2022Drewniane lamele to świetny sposób na ocieplenie surowych wnętrz. Dzięki nim nawet pomieszczenia utrzymane w minimalistycznym stylu stają się bardziej przytulne. Okazuje się, że lamele poza...
Stabilność i trwałość dachu, można osiągnąć jedynie poprzez staranny proces planowania i aranżacji oraz doborowi odpowiedniego materiału drewnianego na poszycie
Stabilność poszycia dachu zaczyna się od podstawy. Właściwa grubość, gatunek i rodzaj drewna, to klucz do budowy odpowiedniego, trwałego i stabilnego dachu. O tym, jakie drewno wybrać do budowy więźby możemy dowiedzieć się więcej tutaj - https://ladnydom.pl/jakie-drewno-na-wiezbe-dachowa.
Stabilne poszycie dachowe powinno mieć następujące cechy:
Absorpcja wilgoci jest głównym winowajcą uszkodzeń dachu. Gdy wilgoć wniknie w powierzchnię drewna, panele zaczynają pęcznieć. Gromadzeniu się wilgoci można zapobiec tylko wtedy, gdy instalacja pokładu zapobiega ruchowi drewna i wyboczeniu. Rodzaj drewna do wykonania dachu zależy głównie od lokalizacji i pogody oraz przepisów lokalnych i budowlanych, oraz od charakteru i przeznaczenia domu.
Najczęściej stosowane na pokrycia dachowe gatunki drewna to: sosna, świerk i modrzew. Wszystkie łączy wytrzymałość. A jednocześnie takie drewno jest łatwe w obróbce, miękkie i ma mało sęków. Istnieje również drewno klejone. Niektórzy używają belek klejonych zamiast litego drewna, ponieważ mają one dużą wytrzymałość i nie podlegają odkształceniom. Minusem tego rozwiązania jest cena. Belki znajdują szczególne zastosowanie, gdy konstrukcja dachu wymaga zwiększonej trwałości. Są też elementy sklejone z kawałków trzeciego gatunku drewna. Czasami na nowych deskach pojawia się dużo czarnych i niebieskich plam. Dzieje się tak z powodu niewłaściwego przechowywania lub transportu drewna. Jednak plamy te nie mają wpływu na jakość deski i jej dalszą eksploatację.
Drewno na dach sprzedawane jest w postaci gotowych konstrukcji, w formie ciętej według ilości desek w metrach sześciennych. Należy również wziąć pod uwagę wilgotność drzewa nie więcej, nie powinna ona przekraczać 15-20%. Więcej o zasadach doboru materiału możemy przeczytać na - https://ladnydom.pl/.
Gatunki drewna iglastego dzielą się na pięć klas. Jakość drewna jest dodatkowo determinowana obecnością defektów takich jak pęknięcia, sęki, sinizny i plamy. Elementy konstrukcji więźby dachowej powinny być wykonane z drewna najwyższej klasy. Nogi i stojaki systemu kratownicowego mogą być wykonane z pierwszego i drugiego gatunku drewna. Rozpórki i inne elementy, które nie podlegają dużym obciążeniom, mogą być wykonane z drewna trzeciej klasy.
Jeśli chodzi o formę, w jakiej kupujemy drewno, to najbardziej popularna jest tarcica prostokątna - jest to typowe drewno konstrukcyjne. Zwykle posiada drugą klasę jakości (oznaczoną zieloną kropką) oraz klasę wytrzymałości od C 18 do C 40. Liczba oznacza wytrzymałość na zginanie dla drewna o wilgotności 12%. Oczywiście im wyższa klasa, tym lepsza jakość drewna budowlanego.
W konstrukcji kratownicowej wykorzystuje się drewno od C 24 do C 27. Za najlepsze materiały uważa się tarcice struganą i suszona w piecu. Takie suszenie odbywa się w specjalnych komorach w temperaturze około 75°C. Dzięki temu wilgotność drewna zostaje obniżona do poziomu poniżej 12%, co jest trudne do osiągnięcia przy naturalnym suszeniu.
Drewno użyte do budowy dachu musi mieć wilgotność poniżej 15%, jeśli poszczególne elementy dachu będą osłonięte (wiązary krokwi są zwykle pokryte dachem od zewnątrz, a od wewnątrz płytami gipsowo-kartonowymi). Drewno nie powinno cechować się wilgotnością większą niż 20% - jeśli elementy będą na świeżym powietrzu (kroki baldachimowe, a także zadaszenia nad balkonem lub tarasem). Należy pamiętać, że wytrzymałość drewna o wilgotności powyżej 30% jest około półtora raza niższa od wytrzymałości drewna suszonego do wilgotności 15-20%.
Drewno może przejść naturalny proces suszenia. Aby uzyskać odpowiednią wilgotność ,należy je przechowywać przez rok w suchym, chłodnym miejscu, np. pod baldachimem. Jednocześnie coraz częściej stosuje się metodę wymuszonego suszenia drewna w specjalnych zamkniętych komorach w wysokiej temperaturze. Wówczas drewno jest też sterylizowane, giną w nim larwy owadów, zarodniki pleśni i grzybów.
Komentarze