BBiznes
Agregat wody lodowej, czyli do czego wykorzystuje się chiller
14 listopada 2022
Chiller to urządzenie, które usuwa ciepło z ciekłego czynnika chłodzącego. Stanowią one świetną alternatywę dla tradycyjnej klimatyzacji. Za ich pomocą można precyzyjnie i skutecznie regulować temperaturę w pomieszczeniu, nie wydając przy tym zbyt wiele. Chiller sprawdza się zarówno w domu, jak i w biurze. Można ją również wprowadzić do obiektów firmowych.
Na czym polega działanie i przeznaczenie agregatu chłodniczego?
Chiller to urządzenie, które chłodzi za pomocą:
Elementy te odpowiadają za obniżenie temperatury wymienników ciepła. Agregat chłodniczy jest najważniejszym elementem każdej chłodziarki. To dzięki niemu agregat chłodniczy może skutecznie odprowadzać ciepło, które zgromadziło się w wodzie. Specjalne wymienniki służą do przekazywania cieczy, która powstaje podczas chłodzenia. Dopiero po osiągnięciu wyższej temperatury może ona wrócić do agregatu chłodniczego.
Gdzie znajdują się agregaty chłodnicze?
Chiltery w większości przypadków montowane są na zewnątrz budynków. Są one bardzo małe i zajmują niewiele miejsca. Ta cecha sprawia, że tak świetnie sprawdzają się nawet w małych pomieszczeniach. Wiele modeli dostępnych obecnie na rynku posiada specjalny panel sterowania. Te ekrany sterujące mogą być w formie LCD lub LED. Dzięki nim obsługa urządzenia jest znacznie łatwiejsza. Zainteresowani zakupem chillera powinni sprawdzić chiller od Energycool. Energycool to świetne miejsce na zakup agregatu chłodniczego. Jest to oficjalna strona internetowa firmy, która zajmuje się dystrybucją nowoczesnego systemu chłodzenia.
Rodzaje chillerów
Na rynku istnieje wiele agregatów chłodniczych. Różnią się one wielkością, mocą i przeznaczeniem. Niektóre agregaty chłodnicze będą wykorzystywane w przemyśle, a inne przeznaczone są do użytku niekomercyjnego lub usługowego. Można mieć pojedynczy agregat chłodniczy lub serię połączonych agregatów. Istnieją dwa główne typy agregatów chłodniczych: chłodzone wodą i chłodzone powietrzem.
Chillery chłodzone powietrzem
Te konstrukcje są najbardziej popularne i ekonomiczne. Są one zazwyczaj mniejsze (monobloki) i mniej masywne niż agregaty wody lodowej. Aby zapewnić świeże powietrze, często są instalowane na zewnątrz (np. na zapleczu lub na dachach). Mogą być stosowane w pomieszczeniach, w których nie ma wystarczającej ilości miejsca na agregat chłodniczy. Ich wadą jest ograniczony zakres temperatur, w jakich mogą chłodzić czynnik chłodniczy. Nie mogą też pracować w skrajnie niskich temperaturach (często do -15 stopni Celsjusza).
Chillery chłodzone cieczą
Te agregaty chłodnicze wykorzystują ciepłą wodę, wodny roztwór glikolu lub oba te czynniki. Czynnik chłodniczy może być następnie schłodzony w drycoolerze (zwanym również drycoolerem), albo w module z natryskiem wodnym. Jednostki te mogą być instalowane w pomieszczeniach i mogą pracować w dowolnej temperaturze. Wymiennik zewnętrzny i jednostka właściwa mogą być umieszczone w dowolnej odległości. Chłodnica chłodzona cieczą oferuje inne korzyści, takie jak niski poziom hałasu i wtórny odzysk ciepła. Ten typ agregatu chłodniczego może być trudniejszy w instalacji niż agregaty chłodzone powietrzem. Wymaga to dodatkowego wyposażenia, takiego jak pompy dystrybucyjne, układ hydrauliczny i wieże chłodnicze. Oznacza to, że wymagane są droższe i bardziej specjalistyczne rozwiązania.
Warto zauważyć, że agregaty chłodnicze mogą występować z opcją free cooling. Ta przyjazna środowisku technologia przydaje się zimą, ponieważ pozwala na odprowadzanie ciepła przez chłodne powietrze atmosferyczne bez konieczności stosowania energochłonnych sprężarek.
Jakie są korzyści z zastosowania chłodzenia?
Po pierwsze, nie zapominajmy o wysokiej funkcjonalności. To urządzenie jest również bardzo funkcjonalne. Charakteryzuje się niskim zużyciem energii oraz ergonomią. Dzięki temu wpisuje się w obecne trendy ograniczania zużycia prądu dla dobra środowiska. Choć agregat chłodniczy to spora inwestycja, to nie będzie ona zbyt kosztowna. Natomiast koszty utrzymania urządzenia nie nadwyrężą Twojego budżetu. W chillerze nie stosuje się freonu, lecz schłodzoną wodę. Jest to bardzo ważne w przypadku awarii.
Komentarze