BBiznes
4 zasady jak sporządzać i rozliczać wnioski unijne
10 marca 2022
Czy jesteś jedną z tych osób, które rezygnują ze składania wniosków unijnych ze względu na skomplikowany proces rozliczania dofinansowania? Nie jest to tak trudne, jak się wydaje. Poznaj 4 zasady przygotowywania wniosków unijnych. Dzięki temu pozbędziesz się wszystkich wątpliwości.
Zasada 1: Racjonalnie oszacuj ramy czasowe i koszty projektu
Planowanie to pierwszy krok w przygotowaniu wniosku unijnego. Choć wydaje się to oczywiste, może być bardzo trudne. Przedsiębiorcy często pomijają czas potrzebny na pozyskanie materiałów do realizacji projektu, a także zasadę konkurencyjności.
Czas na wykonanie zadania powinien obejmować zarówno faktyczne wykonanie zaplanowanych prac, jak i prace przygotowawcze. Ważne jest, aby przy planowaniu kosztów brać pod uwagę ceny rynkowe. Nie należy jednak popadać w przesadę.
Jeśli chodzi o koszty, należy znaleźć złoty środek. Jeśli założysz zbyt wysokie koszty, Twój wniosek może nie kwalifikować się do finansowania. Niedoszacowanie kosztów może doprowadzić do tego, że w projekcie zabraknie pieniędzy. Jeśli projekt jest przeszacowany, a po jego zakończeniu nadal są dostępne środki, może być możliwe ich wykorzystanie poprzez wprowadzenie zmian w projekcie lub zaplanowanie nowych wydatków. Ważne jest, aby zrobić to odpowiednio wcześnie.
Zasada 2: Przejrzystość wydatków
Drugą zasadą zapewniającą powodzenie projektu jest prowadzenie dokumentacji finansowej. Aby wypłacić zaliczkę, należy założyć osobne konto bankowe. Konto to nie może być wykorzystywane na inne wydatki niż te związane z realizacją projektu. Ta zasada ma zasadnicze znaczenie dla powodzenia realizacji projektu.
Sprawdź 10 kroków zanim złożysz wniosek o dotację - http://holz-komplex.pl/wnioski-unijne/uffy/pisanie-wnioskow-unijnych-10-krokow-zanim-zlozysz-wniosek-o-dotacje-cz-i.html

Zasada 3: Przygotuj wnioski unijne: Reagowanie na zagrożenia
Każdy projekt ma swoje trudności. Ważne jest, aby szybko na nie reagować i współpracować z instytucją finansującą. Lepiej zawczasu poprosić o przesunięcie terminu realizacji projektu niż później tłumaczyć się, dlaczego doszło do opóźnienia. Wiele osób zapomina, że wnioski o dotacje są do pewnego stopnia elastyczne. Aby wprowadzić zmiany, można posłużyć się logiczną argumentacją. Na etapie realizacji można również zaakceptować częściowe przesunięcia pomiędzy kosztami uwzględnionymi w budżecie. Pozwala to na wyeliminowanie wydatków niekwalifikowalnych, tzn. takich, które nie podlegają refundacji ze środków UE.
Zasada 4: Najważniejsze - przeczytaj wniosek.
Przeczytaj formularz wniosku! Ta zasada jest oczywista, ale wiele osób o niej nie pamięta. Możesz uniknąć przyszłych problemów i komplikacji, uważnie czytając wniosek o dofinansowanie. Pamiętaj, że beneficjent jest zobowiązany do postępowania zgodnie z instrukcjami zawartymi we wniosku o dofinansowanie. Nawet jeśli wydaje nam się, że jesteśmy w stanie przypomnieć sobie wszystko, co zaplanowaliśmy w projekcie. Dobrym pomysłem jest kilkakrotne przeczytanie wniosku o dofinansowanie na etapie jego realizacji.
Komentarze